Open Day - Saturday 28th September 9am - 12 noon


Parents/Carers - please keep your ParentPay accounts topped-up to ensure your children can buy lunch.


Year 7 students will NOT be issued with lockers.  If this changes parents/carers will be notified in advance.

Staff List 2019-2020

Teaching staff

Mr Andrew Adenola Subject Lead: ICT
Mr Ozan Akif Assistant Principal: Performance Arts & Director of Sport
Mrs Faith Akpe Science Teacher
Mrs Ainé Allen Assistant Principal: Inclusion
Mrs Jemima Arthur-Amponsah Science Teacher
Ms Kaitlyn Bagnell History Teacher
Mr Chris Blackburn Head of Learning Zone for English & Communications
Mr Adrian Bond SENDCO
Mrs Eileen Bryan Assistant Principal: Creativity & Technologies, Data & Systems & Director of Marketing
Ms Arissa Buckley Geography Teacher
Mr Feliciano Cadierno Guerra History Teacher
Ms Joanne Callow Assistant Principal: Director of Teaching & Learning
Mr Steve Candy Director of the Arts
Ms Teresa Casey Mathematics Teacher & Raising Standards Leader 
Miss Alicia Cervero Fornes Subject Lead: Modern Foreign Languages
Mr Peter Chambers Science Teacher & Yr 11 Raising Standards Leader
Ms Emmanouella Charalambous Subject Lead: History
Mr Mark Charge Religious Studies Teacher & 2 i/c RS
Ms Allison Charles Deputy Head of Learning Zone for Creativity and Technologies
Mr Craig Collins Subject Lead: Science
Mrs Deborah  Cooper Geography Teacher & RSE Co-Ordinator
Mr Tony Coyle Religious Studies Teacher
Miss Chelsea Croft Dance & Drama Teacher
Ms Anne-Marie Cunniffe Science Teacher
Mr James Curtis English Teacher & Y7 Raising Standards Team
Ms Alma D'Auria English Teacher
Mr Gordon Davis Subject Lead: Geography & Y9 Raising Standards Team
Ms Eadaoin Devine PE Teacher /Health & Well Being / Y10 Raising Standards Team
Mr Remigius Dike Mathematics Teacher
Mr Michael Donnelly Subject Lead: PE/Director of Gaelic Football/Primary Sport Co-ordinator
Mr Declan Duddy ICT Teacher & E Learning Co-ordinator & Yr 8 Raising Standards Leader
Mr Adrian Duffy History Teacher
Ms Carol Duffy PE Teacher & Charities & Enterprise Co-ordinator
Mrs Alex Dunnett SENDCO
Mr Ananda Fernando Assistant Principal: Teaching & Learning Progress for All
Ms Portia Gbadamosi Science Teacher
Miss Angela Gregory Subject Lead: D & T
Mr Dewi Griffiths English & History Teacher & 2 i/c English
Mr Alan Grogan Behaviour Lead & Achieve Co-ordinator
Ms Leena Gurung ICT Teacher
Ms Eimear Hart English Teacher
Mrs Leanne Hatton Subject Lead: Dance
Ms Emily Hawkins Science Teacher
Mrs Alice Henderson Assistant Principal: Director of Teaching & Learning
Ms Michelle Hepburn Behaviour Lead & English Teacher
Mr Chuks Igwe Business Studies & ICT
Miss Ellen Ives Drama Teacher
Ms Lucy Jefferies Religious Studies Teacher
Mr Leslie Jonjo Mathematics Teacher & KS3 Co-ordinator
Ms Kathleen Joyce Head of Learning Zone for Pure & Applied Sciences
Mr Komba Kellie Science Teacher
Mr Jack Kirby English Teacher & Y7 Raising Standards Leader 
Mr Keith Le Matti Geography Teacher
Mr Juan Librado Design & Technology Teacher
Mr Sam Lingwood Mathematics Teacher
Ms Cathe Lopez Valbuena Language Assistant & BS Teacher
Ms Hannah Lockwood Music Teacher
Miss Katia Maiorano MFL Teacher
Miss Ines Makonga Mathematics Teacher 
Miss Siobhan Malone Principal
Ms Lynn Martin Specific Learning Difficulties Teacher
Mrs Emma Martinez Ruiz Modern Foreign Languages Teacher
Ms Karen Maynard Head of Learning Zone for Religion & Society
Miss Jyoti McCabe  ICT Teacher &  Yr 8 Raising Standards Leader
Ms Lucy McGarry Religious Studies Teacher
Mr Darragh McGettigan Modern Foreign Languages Teacher
Mr Patrick Michalopoulous Art Teacher
Mr Lee McDermott DT Teacher
Ms Anna McKay English Teacher
Miss Ciara McNamara Religious Studies Teacher & Yr 9 Raising Standards Leader
Mr Joe Meade PE Teacher
Mrs Ljuba Mracajac Mathematics Teacher
Mr Araz Namiq ICT Teacher & Yr 8 RSL Team
Mrs Rosemary Nkanta Science Teacher 2i/c & PCM
Mr Sean O'Connell Subject Lead: Religious Studies & Director of Catholic Formation
Mr Paul O'Donoghue PE Teacher / G & T Sport & Yr 10  Raising Standards Leader
Mr Kieran O'Sullivan Mathematics Teacher 
Mrs Olutoyin Ogunyemi Mathematics Teacher & Raising Standards Team
Ms Patricia Pierce Lay Chaplain
Ms Kichel President PE/Dance Teacher
Mr Roger Quartey Mathematics Teacher
Mr Jorge Rodriguez Barbon Modern Foreign Languages Teacher
Mrs Maria Sanyu Mathematics Teacher
Mrs Anna Shaw Religious Education Teacher
Mr Graham Sidwell Assistant Principal: Inclusion
Mr Robert Smith English Teacher
Mrs Isabelle Solley Subject Lead: Drama
Mr Reece St Omer English Teacher
Ms Charlotte Stewart English Teacher
Mr Dimitris Tsatsanis Mathematics Teacher & KS4 Co-ordinator
Ms Emily Tudor Vice Principal: Teaching & Learning & Curriculum
Mr Dimos Vardoulakis ICT Teacher
Ms Aisling Walsh Art Teacher
Mr Jason White PE Teacher and Vocational Course Co-ordinator & 2 i/c PE
Mrs Louisa Willis Science Teacher & Yr 11 Raising Standards Leader 
Ms Alys Winstanley English Teacher & EAL Co-ordinator
 

Learning/administration support staff

Miss Hayley Aqua-Smith Clerical Assistant
Mrs Lesley Archer Senior Admin Officer (SAO)
Mr Balvinder Assi Inclusion Co-ordinator
Mrs Margriet Berndt Teaching Assistant
Ms Jordan Chambers Teaching Assistant
Ms Sophie Cogan Teaching Assistant
Mr George Eldridge Teaching Assistant
Miss Samina Faucher Teaching Assistant
Mr Huw Francis Learning Mentor
Mrs Gina Gotts Attendance Officer
Miss Charlotte Gould Teaching Assistant
Mrs Beverley Hardy SEND Administrator
Ms Anne Hill Music Support
Ms Vicky Jahans School Attendance Advisory Officer
Mr Dimitri Jordan Achievement Programme Co-ordinator
Mrs Joanne Lazenby Learning Mentor
Mrs Nicola Lynch Teaching Assistant
Mr Richard Mayne Learning Mentor
Miss Kathleen McGuinness      Teaching Assistant
Mrs Michelle Nelson Inclusion Admin Officer
Mrs Kim Nicholas Lead Learning Mentor
Mrs Geraldine O'Connell Science Technician
Miss Beth O'Farrell Teaching Assistant
Mrs Theresa O’Farrell Teaching Assistant
Mrs Mutiat Olaifa Cover Supervisor
Ms Jasneet Panesar Teaching Assistant
Mrs Linda Peace Teaching Assistant
Ms Louise Perera Justice & Peace Co-ordinator
Mr Connell Rich Teaching Assistant
Mrs Caroline Sansom Teaching Assistant
Miss Tarlie Sansom Administrative Assistant
Mrs Deborah Scott Teaching Assistant
Ms Siobhan Sherlock Business Manager
Ms Nuala Shiel Office Manager
Mrs Leigh Singleton Teaching Assistant
Mrs Sharon Starbuck  Teaching Assistant
Mr Curtis Stewart Teaching Assistant
Mr Alan Strickland IT Assistant
Miss Cerren Swain Exams Officer/Data Assistant/Librarian
Mrs Patricia Sweeney Clerical Assistant
Mrs Olatokonbo Taiwo Cover Supervisor
Mrs Kim Taylor Makepeace Clerical Assistant
Ms Alison Thompson Clerical Assistant with responsibility for Media Resources
Ms Kim Thompson Teaching Assistant
Mrs Gillian Vaughan Finance Officer
Mr Mark Verrall Police Liaison Officer
Ms Lisa Way Human Resources Officer
Mrs Diana Webb Learning Mentor
Mr Matthew Webb Teaching Assistant
Mr Daniel White Teaching Assistant
Mrs Lindsey Wood Principal's PA

Housekeeping staff

Miss Emma Adams           Housekeeper
Ms Susan Cottham Housekeeper & Site Supervisor
Mr Kevin Curtis Assistant Premises Manager
Mr Lewis Grant Housekeeper & Site Supervisor
Mr Terry Grant Premises Manager
Mrs June Jones Housekeeper
Mr Christopher Kong Housekeeper & Site Supervisor
Miss Sally Lockhart Housekeeper & Site Supervisor
Miss Charlene Lynch Housekeeper
Ms Lisa Marshall Housekeeper
Ms Leeanne Simmes Housekeeper
Mrs Tina Simmons Housekeeper

Restaurant staff

Mrs Julie Buckingham          Restaurant Team
Mrs Radiye Duru Restaurant Team
Mr Chris Fianko Sous Chef
Mr Rais  Kilonga Kitchen Porter
Ms Sarah Jones Restaurant Team
Ms Julie Kerr Restaurant Team
Mrs Jodie Khetia Kitchen Assistant
Mr Lee Knowles Executive Chef
Ms Sari Mwanza Kitchen Assistant
Mrs Audrey Pattenden Restaurant Manager
Mr Bruno Tampo Kitchen Assistant