Important Information

OPEN DAY:

Saturday 2nd October 9am to 12noon

The Principal, Miss Malone, will speak at 9:30am and 10:30am

OPEN MORNINGS:

Thursday 7 October 10am – 11.15am
Thursday 14 October 10am – 11.15am
Thursday 21 October 10am – 11.15am
 
Tours start at 10am - Last entry at 10:30am
The Principal, Miss Malone, will speak at 10:45am


 Please click here for the Year 6 - 7 Virtual Transition Evening


Congratulations to the Class of 2021!

Well done to all our Year 11 students on the wonderful results achieved for their GCSE exams. We wish them all the best for the future.

Please see our headlines below

  • 73% of students achieved a grade 4 [standard pass] or above in both English and Mathematics
  • 83% of students achieved a grade 4 [standard pass] or better in English
  • 78% of students achieved a grade 4 [standard pass] or better in Mathematics
  • English Baccalaureate Average Point Score is 4.21
  • Attainment 8 score is 49.07
  • Our Progress 8 score continues to be positive which places us in the above average category for schools nationally

Click here to view our Examination Results booklet 2021

 

 

Staff List 2021-2022

 

TEACHING STAFF
Name
Mr Samson Abayomi Mathematics Teacher and 2 i/c
Mr Gideon Adomako Mathematics Teacher
Mr Ozan Akif Assistant Principal: Teaching & Learning: Vocational Learning
Mrs Faith Akpe Science Teacher
Ms Kaitlyn Bagnell History Teacher with responsibility for History HPA outcomes
Ms Margriet Berndt Spanish Teacher
Mr Chris Blackburn Head of Faculty: English & Communications
Mr Adrian Bond SENDCO
Mrs Eileen Bryan Assistant Principal:  Data & Systems 
Ms Arissa Buckley Head of Department: Geography
Ms Joanne Callow Assistant Principal: Teaching & Learning/Remote Learning
Mr Steve Candy Director of the Arts
Miss Alicia Cervero Fornes Head of Department: Modern Foreign Languages
Mr Peter Chambers Science Teacher and 2i/c
Mr Mark Charge Religious Studies Teacher & 2 i/c
Ms Allison Charles Head of Faculty: Creativity and Technologies
Mrs Deborah  Cooper Geography Teacher & RSE Co-Ordinator
Mr Tony Coyle Religious Studies Teacher and Deputy Careers Leader
Ms Anne-Marie Cunniffe Science Teacher and Subject Co-ordinator
Mr James Curtis English Teacher & Head of Year 9
Mr Gordon Davis Geography Teacher & Closing the Gap Manager & Deputy Head of Year 11
Mr Daniel Dickson Head of Department: Media & English Teacher
Mrs Alex Dunnett Head of Department: S.E.N
Ms Sevinic Emirhan English Teacher
Mr Adam Fahy PE Teacher
Mr Ananda Fernando Assistant Principal: Teaching & Learning Progress for All
Mr Indursun Fowdar ICT Teacher
Ms Marianne Garvey English & Media Teacher
Miss Angela Gregory Director of Health & Well Being
Mr Dewi Griffiths Head of Department: English 
Mr Alan Grogan Assistant Principal: Pastoral
Mrs Carol Grogan PE Teacher/Charities & Enterprise Co-ordinator/Head of Year 7 & Year 8
Ms Eimear Hart English Teacher & KS3 Co-ordinator
Ms Emily Hawkins Science Teacher
Mrs Alice Henderson Assistant Principal: Teaching & Learning/Professional Formation
Ms Michelle Hepburn Assistant Principal: Inclusion
Mr John Igeyn Head of Faculty: Maths & Commerce
Mr Qasim Iqbal ICT Teacher
Miss Ellen Ives Drama Teacher & Cultural Capital Co-ordinator KS3
Ms Lucy Jefferies Religious Studies Teacher and Cultural Capital Co-ordinator KS4
Mr Leslie Jonjo Mathematics Teacher & KS3 Co-ordinator
Ms Kathleen Joyce Head of Faculty: Pure & Applied Sciences
Mr Paul Kangabuka Maths and Business Studies Teacher
Mr Jack Kirby English Teacher & Closing the Gap Manager
Ms Sharon Lamble Head of Department: Design Technology
Mr Keith Le Matti Geography Teacher & Responsibility for Geography HPA Outcomes
Mr Sam Lingwood Mathematics Teacher & Deputy Head of Year 7
Ms Gemma Longhurst Head of Department: Music
Ms H Loten SENDCO
Miss Katia Maiorano MFL Teacher
Ms Francesca Malone Head of Department: History
Miss Siobhan Malone Principal
Mr Sam  Martin Science Teacher
Mrs Emma Martinez Ruiz Modern Foreign Languages Teacher
Ms Karen Maynard Head of Faculty: Religion & Society
Miss Jyoti McCabe  Head of Department: ICT 
Mr Luke McClean PE Teacher
Ms Lucy McGarry Religious Studies Teacher
Mr Patrick Michalopoulos Art Teacher
Miss Ciara McNamara Religious Studies Teacher/Acting Head of Department: Business Studies/Head of Year 11
Mr Joe Meade PE Teacher and Head of Year 10
Ms Afifa Mohamed Science Teacher and Subject Co-ordinator
Mr Amal Molefi ICT Teacher
Mr Sean O'Connell Head of Department: Religious Studies & Director of Catholic Formation
Mr Eugene O'Donnell ICT Teacher
Mr Paul O'Donoghue Head of Faculty: Performance Arts
Mr Kieran O'Sullivan Mathematics Teacher & Deputy Head of Year 8
Mrs Olutoyin Ogunyemi Mathematics Teacher and Professional Co-ordinating Mentor
Mrs Mutiat Olaifa Subject Lead: Health & Social Care and Science Teacher
Ms Victoria Oluwafemi Science Teacher
Ms Amelia Panayi PE Teacher & Deputy Head of Year 9
Ms Patricia Pierce Lay Chaplain
Ms Lynn Pomfret Art Teacher
Ms Rebecca Price History Teacher with responsibility for History HPA Outcomes
Ms Kichel President PE/Dance Teacher & Deputy Head of Year 7
Ms Lola Quadri Mathematics and Business Studies Teacher
Mr Roger Quartey Mathematics Teacher & Deputy Head of Year 8
Mr Connell Rich English Teacher
Mr Jorge Rodriguez Barbon Modern Foreign Languages Teacher
Miss Maria Sanyu Mathematics Teacher
Ms Abiraimy Saravanabavan Science Teacher
Mrs Anna Shaw Religious Studies Teacher
Ms Joanna Spiller History Teacher  
Ms Emily Tudor Vice Principal: Teaching & Learning, Curriculum & Assessment
Mr Dimos Vardoulakis ICT Teacher & Online Learning Co-ordinator
Ms Natasha Welch English Teacher
Mr Jason White PE Teacher and 2 i/c
Mrs Louisa Willis Science Teacher & Head of Year 10
Miss Hannah Wilson MFL Teacher
Ms Alys Winstanley English Teacher 
LEARNING / ADMINISTRATION SUPPORT STAFF
Ms Jacqueline Alleyne Cover Supervisor
Mr Balvinder Assi Inclusion Co-ordinator and Deputy D.S.L
Mrs Vicky Banbrook Careers Advisor
Ms April Bennett Teaching Assistant
Ms Winona Clift PE Teaching Assistant
Ms Sophie Cogan Teaching Assistant
Mrs Hayley Dias Administrative Assistant
Mrs Nicola Double Administrative Assistant
Mr George Eldridge Teaching Assistant
Mr Huw Francis Learning Mentor
Mr Robert Gammon Teaching Assistant
Mrs Gina Gotts Attendance Officer
Miss Charlotte Gould Teaching Assistant
Mrs Beverley Hardy SEND Administrator
Ms Yvonne Hepburn Administrative Assistant
Ms Vicky Jahans School Attendance Advisory Officer
Mr Ruebun Jameson Cover Supervisor
Mr Darius Kotey Teaching Assistant
Mrs Ruth Ling Librarian
Mrs Nicola Lynch Teaching Assistant
Mr Richard Mayne Learning Mentor
Mrs Michelle Nelson Inclusion Admin Officer
Mrs Kim Nicholas Lead Learning Mentor and D.S.L
Mrs Geraldine O'Connell Science Technician
Miss Beth O'Farrell Teaching Assistant
Mrs Theresa O’Farrell Teaching Assistant
Mr Robert Parara Pastoral Support Manager
Mrs Linda Peace Teaching Assistant
Ms Louise Perera Justice & Peace Co-ordinator
Mrs Mala Rajkumar Administrative Assistant
Ms Taryn Ryan Teaching Assistant
Miss Kim Sabini Teaching Assistant
Mrs Caroline Sansom Teaching Assistant
Miss Tarlie Sansom Administrative Assistant
Mrs Deborah Scott Teaching Assistant
Ms Siobhan Sherlock Business Manager
Ms Nuala Shiel Office Manager
Mrs Leigh Singleton Teaching Assistant
Mrs Sharon Starbuck  Teaching Assistant
Miss Connie Stephens Teaching Assistant
Mr Curtis Stewart Teaching Assistant
Mr Alan Strickland IT Assistant
Mr Chris Swain Data & Examinations Officer
Mrs Olatokunbo Taiwo Cover Supervisor
Mrs Kim Taylor Makepeace Administrative Assistant
Ms Alison Thompson Administrative Assistant with responsibility for Media Resources
Ms Monique Tulloch Learning Mentor
Ms Kim Thompson Teaching Assistant
Mrs Gillian Vaughan Finance Officer
Ms Lisa Way Human Resources Officer
Mrs Diana Webb Learning Mentor
Mr Matthew Webb Teaching Assistant
Mr Dylan Wiggan Teaching Assistant/PE Department Technician.
Mrs Lindsey Wood Principal's PA and Registrar
         
HOUSEKEEPING STAFF
Miss Emma Adams Housekeeper
Ms Althea Baptiste Housekeeper
Ms Melissa Brown Housekeeper
Ms Susan Cottham Housekeeper & Site Supervisor
Mr Lewis Grant Housekeeper & Site Supervisor
Mr Kevin Hardy Maintenance & Repairs Assistant
Mr Dave Kirby Gardener
Mrs June Jones Deputy Premises Manager
Mr Christopher Kong Housekeeper & Site Supervisor
Miss Sally Lockhart Housekeeper & Site Supervisor
Ms Lisa Marshall Senior Housekeeper
Mr Micky Meah Premises Manager
Mr Bill O'Farrell Housekeeper
Ms Leeanne Simmes Housekeeper
Mr Robert Upton Housekeeper
RESTAURANT STAFF
Mrs Julie Buckingham Restaurant Team
Mrs Radiye Duru Restaurant Team
Mr Chris Fianko Sous Chef
Mr Rais  Kilonga Kitchen Porter and Housekeeper
Ms Sarah Jones Restaurant Team
Ms Julie Kerr Restaurant Team
Mrs Jodie Khetia Kitchen Assistant
Mr Lee Knowles Executive Chef
Ms Sari Mwanza Kitchen Assistant
Mrs Audrey Pattenden Restaurant Manager
Mr Bruno Tampo Kitchen Porter and Housekeeper